cs en de

Průběh výsevu sojových bobů v Jižní Americe

15.11.2016

Cenu olejnin, kormě reportu USDA týkající se nabídky a poptávky, WASDE,  během uplynulého týdne ovlivňovaly také informace týkající se výsadby sóji v Jižní Americe.

V Brazílii, je výsadba z 53% kompletní a ve srovnání s předchozím rokem, kdy práci na polích v klíčových oblastech komplikovalo sucho, jsou podmínky pro výsev příznivé a ani podle předpovědi počasí nejsou očekávány žádné komplikace. 

Také v Argentině probíhá osev. Podle prognóz BAGE (Buenos Aires Grain Exchange), by měla být plánovaná plocha osetá sojovými boby nejmenší za posledních pět let. Tamní zemědělci se rozhodli své zemědělské plochy oset raději kukuřicí, než sojovými boby. Ve srovnání s rokem 2015/19 by plochy oseté kukuřicí měly stoupnout o 27%. Příčinou je změna v argentinské daňové politice, kdy u sojových bobů byla vývozní daň snížena, zatímco u kukuřice zcela odstraněna. 
 
Nicméně BAGE upozornil také na to, že plocha osetá sojovými boby může být ještě menší, neboť na rozdíl od Brazílie, je tamní výsadba výrazně pozadu, kvůli chladnému a deštivému počasí. K 9.11.2016 bylo oseto 11% plánovaných sojových ploch, ve srovnání s předchozím rokem kdy touto dobou bylo oseto 56% ploch. 
 


Další články