cs en de

Řepka ukončila dlouhodobý rostoucí trend

 12.12.2013
autor: Petr Habiger
 
Technicky přehlednou situaci ukazuje trh řepky, která se obchoduje na burze Euronext Liffe. Její téměř exponenciální cenový růst v letech 2010 až 2013 byl zastaven formací Rameno-Hlava-Rameno.
 
Graf č.1 Týdenní cena futures kontraktu na řepku v eurech za tunu očištěná od efektu rolování (Zdroj: CSI)Formace se začala utvářet v první polovině loňského roku, jejíž první rameno má vrchol v cenové úrovni 440 eur za tunu. Tato cena se pak stala klíčovou i pro utvoření druhého ramena dané formace. Cenového maxima dosáhl trh v červenci loňského roku, které činilo 471,75 eur.
 
Při detailnějším pohledu na druhé rameno je zajímavý především jeho rychlý vznik, kdy cena prudce propadla k neckline celé formace během pár týdnů.
 
Graf č.2: Týdenní cena futures kontraktu na řepku v eurech za tunu očištěná od efektu rolování (Zdroj: CSI)

Jejím cenovým proražením pak byl růstový trend ukončen. Z tohoto důvodu je tedy vhodnější v obchodní strategii volit pozice směrem do klesajícího trendu. V posledních čtyřech měsících pozorujeme na grafu konsolidaci ve tvaru trojúhelníku. Je pravděpodobné, že se cena pomocí této formace posune dále směrem dolů. Horní rezistentní hranicí trojúhelníku se pak stala protažená linie neckline.
 
Graf č.3: Týdenní cena futures kontraktu na řepku v eurech za tunu očištěná od efektu rolování (Zdroj: CSI)
Vstup do pozice se nabízí v momentě, kdy cena vyrazí směrem dolů z trojúhelníku a týdenní svíce uzavře pod jeho supportní úrovní. Řešení rizika pro případnou short příležitost je umístění stoploss pokynu nad formaci trojúhelníka. Potenciální cenový pohyb směrem dolů odpovídá velikosti celé formace R-H-R. Přibližně tedy 70 euro. Při aktuální cenové hladině 369 eur by pak potenciální pohyb přibližně k ceně 320 eur za tunu vygeneroval zisk 2 450 euro na jeden futures kontrakt.
 
Globální produkce řepky vykazuje dlouhodobý růst. Tento trend je podpořen i jejím používání při výrobě bionafty. Změna této situace zatím není na pořadu dne.
 
Graf č.4: Globální produkce řepky v tisících metrických tunách (Zdroj: Bloomberg, USDA)Zdroj: www.colosseum.cz


Další články