cs en de

Saúdská Arábie bude budovat na pobřeží Rudého moře dalších devět odsolovacích zařízení

 12.2.2018

Saúdská Arábie plánuje vybudovat na pobřeží Rudého moře devět odsolovacích zařízení v hodnotě vyšší než 2 miliardy rijálů (SAR), což je ekvivalent cca 530 mil. USD. Oznámení poskytl tisku před několika dny ministr životního prostředí, vody a zemědělství Abdulrahman Al-Fadhli.
 
Úpravny budou mít kapacitu 240 000 metrů krychlových vody denně a budou dokončeny za méně než 18 měsíců, napsal Al-Fadhli na Twitteru. Království Saúdské Arábie je současným největším výrobcem odsolené vody na světě.
 
Podle společnosti Saline Water Conversion Corporation (SWCC) saúdskoarabské království ke konci roku 2017 zvýšilo výrobu odsolené vody na 5 milionů m3/den, což meziročně představuje navýšení o 1 mil. m3/den. Zvýšení je dáno uvedením nového závodu na odsolování za 10 mil. SAR do plného provozního výkonu.
 
V rámci vyhlášeného vládního programu Vision 2030 hodlá vláda poskytnout lepší příležitosti pro partnerství se soukromým sektorem tím, že zvýší podíl výroby odsolené vody prostřednictvím strategických partnerů. V loňském roce společnost SWCC oznámila plány na investice ve výši zhruba 80 miliard USD do roku 2025, aby zvýšila produkci odsolené vody na 8,5 milionů m3 za den.
 
Saúdská Arábie rovněž zveřejnila řadu průkopnických projektů, např. Al Khafji - první světové solární zařízení na odsolování mořské vody. Hodnota fotovoltaické elektrárny - společného podniku Advanced Water Techologies a Abengoa - se odhaduje na 130 miliónů USD - bude produkovat 60 000 m3 vody, které zařízení dodá městu Al Khafji City v severovýchodní části země a zajistí konstantní zásobování vodou po celý rok.
 
Ve zprávě se dále uvádí, že v roce 2018 plánuje vláda využívat partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP) s místními a zahraničními společnostmi k financování infrastrukturních projektů.
 
Od záměru se očekává zvýšení kvality i efektivnosti veřejných služeb včetně výkonu státní správy a urychlení realizace významných infrastrukturních projektů s pozitivním dopadem na rozvoj ekonomiky.
 
Zdroj: eagri.cz


Další články