cs en de

Situace na komoditním trhu v 35.týdnu

6.9.2016

Zatímco ceny obilovin na trzích během uplynulého týdne klesaly, ceny olejnin na americkém a evropském trhu se pohybovaly odlišným směrem. Cena řepky na burze MATIF rostla, kvůli potvrzené nižší produkci, naopak sojové boby na burze v Chicagu klesaly kvůli příznivému počasí, které prospívalo tamním porostům a zlepšovalo vyhlídky na excelentní sklizeň. 

Produkce řepky v EU pro období 2016/17 byla v poslední měsíční zprávě Strategie grains revidována směrem dolů na 20 mil. tun (minulý měsíc 20,7 mil tun). Nižší výstupy jsou hlášeny v Německu (-0.4Mt), Velké Británii (-0.15Mt), Dánsku (-0.12Mt) a Francii (-0.09Mt). Také u průměrných výnosů EU očekává v této sezóně pokles, odhadovaných 3.1t/ha je o 0,3 t/ha méně než v roce 2015/16.
 
K poklesu ceny obiloviny přispěly nejen informace týkající se americké sklizně pšenice, která je téměř dokončena a která bude pravděpodobně o 13% vyšší než v předchozím období, ale také zprávy týkající se ruské exportní daně. Ruský ministerský předseda v pátek potvrdil, že v zemi bude od poloviny tohoto měsíce na příští dva roky nulová vývozní daň na pšenici. Exportní daň byla v Rusku zavedena loni na podzim, ve snaze regulovat ceny pšenice. Vláda se snažila udržet pšenici v zemi. Kvůli slábnoucímu rublu byla cena ruské pšenice na zahraničních trzích cenově přijatelná a konkurenceschopná. Jak jsme již v předchozích reportech informovali, Rusko v této sezóně očekává rekordní úrodu, podle posledního údaje USDA by měla dosahovat 72 mil. tun.

autor: Eva Bruzlová
 


Další články