cs en de

Situace na trhu s obilovinami

30.4. 2018
 
Během posledních čtyř období (2013/14-2016/17) příznivé klimatické podmínky na mnoha částech zeměkoule přispívaly k vysoké produkci obilí, ta byla vyšší než poptávka po obilí. Vzhledem k historickým údajům je tento čtyřletý přebytek neobvyklý. Od roku 1960 se vyskytoval pouze dvakrát za sebou. Tyto vysoké celosvětové zásoby vytvářely od roku 2014 tlak na ceny, jež se držely na historicky nízkých úrovních. Ještě do nedávna měla být podle odhadů sezóna (2017/18) pátou, po sobě jdoucí přebytkovou sezónou v řadě. Podle očekávání měly celosvětové zásoby růst díky vysokým odhadům pro ruskou úrodu pšenice a stoupajícímu exportu ze země. 

Co se týče produkce kukuřice, v Brazílii a Argentině (druhý a třetí největší producenti po USA), tak ta by měla v letech 2017/18 zůstat vysoká. Nicméně sucho v Argentině by mohlo snížit produkci kukuřice v zemi, přestože škody nebudou zcela jasné, dokud neproběhne sklizeň. Výsledky budou jisté až během příštích dvou měsíců. Poslední prognózy produkce související s kukuřicí udávají, že úroda v Brazílii by měla dosáhnout 88,6 mil. tun a v Argentině 32 mil.tun.  

V důsledku tohoto vývoje v Jižní Americe, Mezinárodní rada pro obiloviny (IGC) a USDA snížila své předpovědi související s celosvětovou produkcí obilovin v posledních měsících a očekávají pokles produkce pod úroveň poptávky v letech 2017/18. Tato revize dodávek poskytla určitou podporu celosvětovým cenám kukuřice a cenám pšenice z nové sklizně.
 


Další články