cs en de

Situace na trhu s olejninami


10.10.2016

Ceny olejnin na celosvětovém trhu zakončily minulý týden s mírným ziskem. Na cenu sojových bobů vytvářela tlak pokračující rekordní americká sklizeň, boby se však dokázaly udržet v zelených číslech díky stoupající poptávce, která přicházela z Číny. Americký vývoz bobů k 29.9.2016 dosahoval 2,2 mil. tuna, což je ve srovnání s předchozím týdnem nárůst o 0,5 mil.tun. 

Obchodníci sledovali také na odhady týkající se výsadby sóji v Jižný Americe. Podle Buenos Aires Grain Exchange by během sezóny 2016/17 v Argentině měly poklesnout plochy oseté sojovými boby (odhadovaných 19,6 mil.ha je  meziroční pokles o 0,8 mil ha) a s nimi také celková produkce (ta by podle odhadu měla dosáhnout 53 mil. tun, což je meziroční pokles o 3 mil. tun). Menší počet ploch osetých sojovými boby v Argentině se s největší pravděpodobností promítne také do celkového součtu všech osetých ploch v Jižní Americe, ten by měl poklesnout o 0,5 mil ha (na 59 mil ha). Pokud se tak stane, bude to podle Oil World první pokles za posledních 10 let. 

Produkce slunečnicového oleje na Ukrajině v 2016/17 by podle UkrAgroConsult měla stoupnout o 12% na 5,6 mil. tun. Ukrajina je největším světovým vývozcem slunečnicového oleje, takže spolu s nárůstem produkce, podle předpokladu stoupne export do zemí, jako je např. Indie, Čína a EU. Slunečnicový olej by se tak mohl stát konkurenční komoditou pro evropský řepkový olej. 
 


Další články