cs en de

Situace na trhu s pšenicí

 8.2.2016

autor: Bc. Eva Šindelková

Cena pšenice, obchodovaná v Paříži se dostala na nejnižší úroveň za více než 16 měsíců poté, co Egypt, největší nákupčí této komodity, zrušil dvě výběrová řízení na dovoz, kvůli zmatku, který nastal kolem kvality dodávaného zboží. Egyptské Ministerstvo zemědělství v minulém měsíci šokovalo obchodníky s obilím, když nepřijalo pšenici, která obsahovala stopy námelu a odmítlo tak 63000 tunovou zásilku francouzského pšenice.

Poté, co obchodníci bojkotovali úterní výběrové řízení, egyptské ministerstvo změnilo taktiku a během středy prohlásilo, že umožní dovoz pšenice 0,05 % námelu, jenže Egypt musel zrušit také páteční výběrové řízení, neboť obdržel pouhé čtyři nabídky s výrazně vyšší cenou. Tento nízký počet nabídek v pátečním výběrovém řízení a vysoká cena naznačuje, že obchodníci jsou i nadále na pozoru. Prohlášení, že ministerstvo zemědělství bude tolerovat až 0,05 % námelu v dovezené pšenici, nebylo vydáno oficiální cestou, což vyvolalo nejistotu, a proto si zúčastnění obchodníci k ceně přirazili rizikovou prémii. Nejnižší nabídka byla 186,64 $ za tunu FOB, nebo 195,44 za tunu včetně nákladů na přepravu. 

Velké evropské zásoby vzbuzují na trhu u mnoha obchodníků neklid. Podle údajů Evropské komise současný se vývoz pšenice z EU zaostává o 15 procent ve srovnání s předchozím obdobím. Během období od 1. července do 2. února od EU vydala vývozní licence na 15,63 milionů tun pšenice, zatímco o rok dříve dosahovali 18,39 milionů tun. EU musí čelit konkurovat dodavatelům z černomořských regionů, ti díky slabším lokálním měnám dominují exportnímu trhu. 
 


Další články