cs en de

Situace na trhu v 3.týdnu 2016

 26.1.2016

autor: Bc. Eva Šindelková

Na komoditních trzích zakončila třetí týden kukuřice se ziskem a pšenice červenými. Mezinárodní rada pro obiloviny (IGC) ve čtvrtek snížila předpověď celosvětové produkce obilovin o 4 mil. tun na 1 992, celosvětové zásoby obilovin by tak na konci sezóny 2015/16 mohly dosáhnout nejvyšší úrovně za posledních 29 let. Odhad produkce kukuřice byl snížen o 8 milionů tun na 959 milionů, a to především v důsledku horší sklizně v Indii a suchu v Jižní Africe.
 
      Americká pšenice musela na trzích čelit tlaku z důvodu nedostatečné poptávky, kvůli své vysoké ceně neobstála ani ve výběrovém řízení Egypta, který ve čtvrtek nakoupil 235 000 tun pšenice z Rumunska, Francie a Ruska. Podle údajů SovEcon se ruský vývoz obilí v prosinci dostal na rekordní úroveň 3,8 milionů tun. Slabý rubl činí ruské obilí konkurenceschopné na globálních trzích. 
 
Stoupající cenu sojových bobů podporovali spekulanti, kteří vsázeli na to, že nepříznivé povětrnostní podmínky v Jižní Americe negativně ovlivní produkci sóji. Přestože by brazilská úroda měla lámat rekordy, kvůli suchému počasí byla tamní produkce redukována na 99,2 mil. tun.
 
Množství osevních plochy řepky ozimé v EU pro období 2016/17  by mělo být přibližně stejné jako v sezóně 2015/16. Nejnovější odhad čítá 6,5Mha. Pokles výsadby v Polsku a ve Spojeném království by měl být kompenzován zvýšením osevních ploch v jiných členských zemích, jako je Německo. Podle nejnovější zprávy IGC, příznivé počasí v průběhu pozdního léta a podzimu podporovalo růst řepky. Nicméně mezinárodní rada obilovin upozornila na možné ztráty v Polsku, kde sucho komplikovalo výsadbu a s největší pravděpodobností bude nezbytné některé plochy znovu oset.


 
Další články