cs en de

Situace na trhu s pšenicí

7.12.2015

O prvním prosincovém týdnu lze říci, že ceny komodit na burze byly stabilizovány. Do červených čísel se dostala, a největší výkyv ceny zaznamenala potravinářská pšenice, kterou oslabují velké celosvětové zásoby.
 
Americká pšenice se potýká s nejsilnějším dolarem za posledních 12 let a export této plodiny je do značné míry znevýhodněn také rekordně nízkým cenám námořní přepravy a většího dosahu levného obilí z Černomořské oblasti. USDA vyčíslilo, že vývoz pšenice pro hospodářský roku 2015-2016 poklesne o 800 milionů bušlů, což je nejméně za více než 40 let. 
 
Nicméně ne všechny faktory hovoří v neprospěch pšenice, a proto se obchodníci s touto komoditou mohou utěšovat faktem, že světová poptávka drží krok se světovou produkcí a v současné chvíli je nejvyšší v historii. Navíc mnoho obchodníků bedlivě sleduje vegetační podmínky v Rusku, zde pěstitelské oblasti bojují se suchem. Navíc spousta cenových šoků na trhu s pšenicí má ruský podtext, ať už v podobě sucha, vládní intervence, nebo nějakého jiného nečekaného zvratu. A je třepa podotknout, že když Rusko kýchne, zamrazí. O čemž se přesvědčil trh s mlékem. V neposlední řadě se na trhu objevují zprávy o tom, že farmáři v USA pravděpodobně sklidí v příštím roce méně akrů pšenice. Podle spekulací by totiž měla klesnout celková výměra pšenice v USA o 1 mil. akrů. 
 
graf s vývojem ceny dostupný zde

 
autor: Eva Šindelková


Další články