cs en de

Sklizeň pšenice v EU téměř u konce

 2.9.2015
autor: Eva Šindelková
 
Francie, největší producent pšenice v EU, hlásí nový rekord ve sklizni. Letošní sklizeň převyšuje tu loňskou, která dosáhla rekordních 37,5 mil tun o 40 milionů tun. Podle slov prezidenta francouzských pěstitelů skupiny AGPB, je tento výsledek překvapující, neboť horké teploty na začátku léta ve Francii vyvolávaly znepokojení týkající se výsledků sklizně.  
 
U druhého, největší, producenta pšenice, Německa, je sklizeň, kromě severních oblastí, také téměř u konce. Ve srovnání s dobrou loňskou úrodou, je očekáván pokles výnosů o 5%. 
 
Třetím největším pěstitelem pšenice je Velká Británie. Tamní sklizeň je kompletní z 45%, během uplynulého týdne komplikovaly žňové práce dešťové srážky, které vyvolávají obavu z kvality zrna krmné pšenice.  Doposud se držela na dobré úrovni, ale většina plodin sklizených z minulého týdne vyžadovala sušení, kvůli vlhkosti, ta se pohybovala v rozmezí od 15 až 21%. Odhady pro sklizeň pšenice ve Velké Británii se pohybují v rozmezí 15,5 až 16 mil tun, loňská sklizeň dosahovala 16,6 mil.tun. 

Sousedé v Polsku se řadí mezi čtvrté největší pěstitele pšenice v Evropě. Zde je sklizeň téměř u konce. Během tohoto týdne se očekává ukončení žňových prací v severních oblastech. Analytik Wojtek Sabaranski ze Sparks Polska uvedl, že v tuto chvíli lze očekávat vyšší úrodu než udávaly odhady před sklizní, přesto bude sklizeň o 13% nižší než v roce 2014 a mohla by dosáhnout hodnoty 10,98 mil. tun. Díky příznivým povětrnostním podmínkám během sklizně, je kvalita polské úrody více než uspokojivá.
 
Zdroj: AgWeek


Další články