cs en de

Sklizeň obilovin na severní polokouli

Občasné deště na severní polokouli například ve Spojených státech nebo Kanadě způsobily, že někteří lidé měli obavy kvůli sklizni rozsáhlých obilovin, jako je například pšenice ozimá či kukuřice.

Sklizeň pšenice a hrubých zrn (kromě kukuřice) na severní polokouli začíná v březnu v Indii a končí v říjnu v Kanadě. Sklizeň kukuřice je soustředěna většinou na září, říjen a listopad, s výjimkou Číny, kde sklizeň začíná již v červenci. V Indii se kukuřice sklízí v zimních měsících, čili v prosinci a lednu.
Severní polokoule představuje asi 86% celkové světové produkce obilovin, proto je postup sklizní, výnos, a kvalita obilovin nesmírně důležitá pro celou planetu, kvůli udržení světové rovnováhy v produkci obilovin v určitém ročním období.

Severní Amerika

Ve Spojených státech je již téměř sklizena pšenice ozimá. Pouze ve státech Ohio a Indiana zbývá 10% neposečené plochy, kvůli náhlým přívalovým dešťům. Kvalita pšenice ozimé z USA není zrovna nejvyšší. Nárazové deště způsobily narušení zrn, čímž je snížen obsah bílkovin a celková hmostnost.
V Kanadě sklizeň pšenice právě začala. Kanadské provincie totiž trpěly suchem a teplotními výkyvy. Komise Alberta Wheat předpokládá, že celkový výnos pšenice bude zhruba o 27% nižší, než průměr za posledních 5 let. Navíc, vynikající stav kvality je uznán pouze 31,5% pšenice jarní a 25,3% řepky. Oblast Saskatchewan je v hodnocení kvality obilovin na lepší úrovni, okolo 60% obilovin je ve velice dobrém stavu. V Ontariu obiloviny teprve dozrávají navzdory chladnému a oblačnému počasí.

Evropa

Horké počasí nadělalo mnoho škod v Evropě, obilovinám se nedostávalo potřebné vláhy, naopak bylo až přílišné horko a sucho. Nejnižší úrodu utrpěla kukuřice, kvůli nedostatku srážek a nadměrného tepla zažila tato obilovina ztrátu okolo 7%.
Velmi vysokou produkci pšenice ozimé měla Francie. Sklizeň v této zemi byla dokončena již 3. srpna a celkové množství bylo o něco vyšší, než loňská sklizeň. Francie se proto dostane na přední vývozce pšenice ozimé.
Sklizeň pokračuje v Rusku a na Ukrajině. Kvalita obilovin zde může být poškozena příčinou častého deště. Na Ukrajině jsou se sklizní docela pozadu. Příčinou jsou zde separatistické boje a častý výskyt srážek.

Asie a severní Afrika

Příznivé klimatické podmínky panují na blízkém východě a v severní Africe, kde jsou sklizně kompletní. Výnosy se například v Turecku zvýšily téměř o 16%. Sklizeň začala v Kazachstánu. Této zemi je předpovězena vyšší úroda, než v loňském roce. Íránská produkce pšenice je o 6% vyšší než v loňském roce, výnos ječmene zůstává na stejné úrovni.

Severní Afrika se také řadí do důležitých oblastí produkce obilovin. Odhaduje se vyšší výnos plodin oproti loňskému roku v zemích jako je Alžírsko, Egypt, Libye a Maroko.

Čína

Kvalita čínské pšenice může být také ovlivněna výskytem dešťů. Sklizena je již pšenice ozimá, pšenice jarní zbývá posekat v severní oblasti Číny. Předpokládaná sklizeň obilovin v Číně je o 1,3 miliónů vyšší, než v roce 2014. Čínská vláda poskytla zemědělcům technické a sušící zařízení, kvůli nečekané vysoké produkci obilovin.
V Pákistánu mohl být překonán loňský rekord, chyběla pouze dvě procenta k loňské nejvyšší úrodě. V Indii byla sklizeň průměrně o 7% nižší.


Časté srážky velmi ovlivnily sklizeň a kvalitu obilovin v Číně a USA. Na druhou stranu, dlouhé horko a sucho ovlivnilo výnos obilí severozápad USA, Kanadu a jižní Evropu.

Autor: Linda Honsová
Zdroj: AHDBDalší články