cs en de

Sojové boby ukončily týden se ziskem, zato řepka ve ztrátě

5.12.2017

Poslední listopadový týden zakončily sojové boby se ziskem, zatímco futures kontrakty s řepkou, obchodovanou na burze v Paříži, se dostaly na konci týdne do ztráty a cena řepky tak zakončila třetí týden v řadě v červených číslech.

Zprávy o nepříznivých povětrnostních podmínkách v Jižní Americe podporovaly cenu sóji a sojových šrotů. Argentina je jedním z největších vývozců sojových šrotů na světě a obavy ze suchého počasí, které by mělo zasáhnout Argentinu a také část Brazílie, ovlivnily cenu sojových šrotů dovážených do Evropy. V Rotterdamském přístavišti cena šrotů vzrostla, jak ukazuje náš přehled, až o 5 USD/tunu.  

Za poklesem ceny řepky stojí poslední odhad produkce řepky v EU, kterou vydala společnost Strategie Grains. Podle ní by produkce řepky v příští sezóně (2018/19) měla dosáhnout 22,6 mil tun. Pokud se tato prognóza vyplní, dojde k meziročnímu nárůstu o 0,9 mil. tun. Hlavní faktor, který stojí za vyšším odhadem, není ani tak nárůst osevních ploch, který dosahuje 6,7 mil. ha ( oproti předchozímu odhadu počet osevních ploch nezměněn), ale předpokládaný rostoucí trend vyšších průměrných výnosů, který by měl vzrůst o 0,13t/ha a dosáhnout tak 3,37 t/ha. 
 


Další články