cs en de

Stav ozimů v EU

 13.12. 2013
Autor : Mgr. Dana Koubová

Ozimé plodiny v EU se podle agentury MARS nacházejí převážně v dobrém stavu.

Ozimé plodiny v Evropské unii se nacházejí převážně v dobrém a velmi dobrém stavu. To nyní oznámila agentura Evropské komise pro monitorování vývoje zemědělských plodin MARS. Kvůli vydatným srážkám v první polovině října se sice v některých oblastech (především na jihozápadě Německa) posunul termín výsevu pšenice, avšak díky příznivému počasí a vysokým teplotám v druhé polovině měsíce a na začátku listopadu pozdní výsevy skluz dohnaly.
 
Výsev ozimého ječmene za optimálních podmínek
Výsev ozimého ječmene se ve střední a severní Evropě uskutečnil převážně za velmi příznivých podmínek. Jak v Německu, tak i ve Francii se pohybovaly srážky a půdní vlhkost v dlouhodobém průměru. Velmi mírné teploty v druhé polovině října kromě toho zajistily výjimečně dobré růstové podmínky a přispěly tak k výraznému urychlení vývoje ozimého ječmene.
 
Výsev ozimé řepky v optimálním období
Výsev ozimé řepky ve velkých produkčních zemích EU – ve Francii, Německu, Polsku a Spojeném království – většinou probíhal za velmi dobrých povětrnostních podmínek a v optimálním termínu. Adekvátně tomu se porosty řepky ve většině zemí EU nacházejí v dobrém stavu a jsou také dobře připraveny na zimu.
 
http://www.agrarheute.com/wintergetreide-aussaat-581081


Zdroj:  ÚZEI, www.agronavigator.cz


Další články