cs en de

Struktura čínského trhu s masem se začíná měnit

 01.04.2014
autor: Petr Habiger
 
Ceny vepřového v Číně trápí dlouhý pokles s tím, jak rostou dodávky, za kterými stojí podpora Pekingu velkých farem. Cenám nepomohlo ani období lunárního Nového roku, kdy poptávka po vepřovém vrcholí. Od začátku března cena masa klesla o 14 procent proti předchozímu roku a v současnosti dosahuje přibližně 12 juanů za kilogram, což jsou v přepočtu necelé 2 dolary.
 
Graf: Cena vepřového a skopového masa v Číně 
v juanech za kilogram (Zdroj: CMA, WSJ)


 
 
Špatné zprávy z průmyslu jsou ovšem pozitivní pro čínské zákazníky, kteří tak za vepřové maso vynakládají méně peněz. Tento stav způsobuje zpomalení inflace, neboť potraviny tvoří třetinu indexu spotřebitelských cen a vepřové maso je největším přispěvatelem v sektoru potravin. Index spotřebitelských cen od ledna klesnul o 2,5 procenta proti loňskému roku.
 
Nicméně čínský masný průmysl prochází podobným vývojem vcelku pravidelně. Pokud jsou ceny vepřového v rostoucí fázi, je velikost chovů náchylná k rychlé expanzi. Tento stav byl například v Evropě. Nicméně nedávné nákazy a ekonomicky nepříznivé období způsobily, že zemědělci nerozšiřovali chovy dobytka rychlým tempem a díky tomu zde panuje větší stabilita. Čína se nyní nachází v počáteční fázi tohoto procesu. Expanze cen vede k rozšiřování chovů a převisu nabídky. Ta dále způsobuje cenový pokles a snižování nabídky a cyklus začíná znovu. Čínští producenti nyní začali snižovat počty prasat v naději, že omezí nabídku a tím podpoří cenový růst, ale někteří analytici tvrdí, že současný cyklus je trochu jiný než obvykle.
 
Podle ekonoma UBS AG v Pekingu Harrisona Hua, bývají ceny v lednu a únoru vyšší a letošní pokles je velmi neobvyklý. V důsledku toho odhaduje, že došlo ke strukturální změně na straně nabídky. Čínskému masnému průmyslu totiž zatím dominují malé chovy. Vláda se ale snaží o změnu a od roku 2007 podporuje vetší farmy, kterým začala poskytovat dotace a granty. Chce totiž počet farem redukovat kvůli jednodušší kontrole kvality a snížit bezpečnostní riziko z hlediska nákaz, které zemi v posledních letech zasáhly. S tím, jak se ovšem rozšiřují velkochovy, trvá delší dobu než se nadměrná kapacita přizpůsobí nízkým cenám a období nízkých cen se tak prodlužuje. 
 
Nadbytek masa na čínském trhu je právě nyní a podle analytiků je to částečně způsobeno cenovým růstem v roce 2007, za nímž stálo epidemiologické onemocnění prasat. Harrison Hu také upozorňuje na fakt, že i když cena masa klesá, cena selat roste. To naznačuje, že někteří obchodníci věří, že se cena začne vracet opět vzhůru v době jejich porážkové hmotnosti. Podobné chování ovšem není v souladu s chováním malých zemědělců a může znamenat, že se trh snaží vytlačit malé hráče.


Zdroj: www.colosseum.cz
 


Další články