cs en de

Sucho snižuje odhady produkce obilovin

 Ceny obilovin jsou ovlivňovány vývojem počasí, které má zásadní dopad na odhady produkce obilovin napříč kontinenty. Podle posledního odhadu společnosti SovEcon, zveřejněným v minulém týdnu, by produkce ruských obiloviny měla poklesnout o 6,6 mil. tun a dosáhnout tak 119,6 mil. tun. Odhad produkce ruské pšenice pokles o 3,9 mil tun na aktuálních 73,1 mil. tun.

Ukrajinské státní hydrometeorologické centrum uvedlo, že ukrajinská produkce pšenice v období 2018/19 by se mohla dostat o 15 až 30% pod původní odhady produkce. Důvodem není nic jiného než silné sucho, které zasáhlo východní a jižní oblasti Ukrajiny a stojí také za tlakem na černomořské ceny pšenice během posledních týdnů. 

Také suché počasí, které zasáhlo Evropu, konkrétně její střední a východní části, stojí za nižším odhadem produkce obilnin. Podle zveřejněné zprávy společnosti Coceral lze očekávat nižší odhady produkce pro měkké pšenice o 2,7 mil. tun (ve srovnání s březnovým odhadem) na 138,8 mil tun (141,6 mil. tun v roce 2017). Produkce kukuřice by ve srovnání s loňským rokem (59,9 mil tun) měla dosáhnout 60,3 mil tun, i přestože byl odhad ve srovnání s tím březnovým snížen o  1,5mil. tun. Co se týče produkce ječmene, tak ta by měla oproti předchozí sezóně vzrůst o 2,7 mil. tun a dosáhnout na 60,8 mil. tun. 
 


Další články