cs en de

Trefit se vedle, to může být velmi smutné a trapné…

 3.6.2014
 
Tisková zpráva – …jako v případě, kdy se aktivistům v Německu „podařilo“ o půlnoci přimět Bundespolicii, aby zastavila legální zásilku zájmových zvířat směřující do Belgie. Čacké policii se podařilo zásilku „zadržet“, a přestože přepravce splňoval všechny podmínky dané evropskými předpisy, v rozporu s předpisy ponechali zvířata do druhého dne do rána uzavřená, a až poté je, opět v rozporu s platnou legislativou, umístili do bavorského útulku.
 
Kam až povede sice dobře míněná snaha bránit nelegálním dovozům? Zadržet zásilku, která je systémem TRACES sledována a dosledovatelná, a způsobit problémy především přepravovaným zvířatům?
 
A pak se chlubit, jak tak nyní někteří činí, že se jim podařilo zastavit zásilku, zabránit obchodu, aniž zmíní, že byla způsobena újma zvířatům, tak to je na pováženou.
 
Státní veterinární správa bude o této skutečnosti informovat Komisi, protože nejde o první případ, kdy jsou šikanováni legální podnikatelé. Nic proti tomu, že je potřeba razantně postupovat proti nelegálnímu vývozu a dovozu čehokoli, zejména živých zvířat. Státní veterinární správa v tomto duchu postupuje společně jak s policií ČR, tak i s dozorovými orgány členských zemí.
 
Podobně zástupci SVS vystupovali na nedávné konferenci v Senátu, která byla zaměřena na nelegální podnikání, tj. v tomto případě na nelegální obchodování se zvířaty.
 
Poslední „akce“ německé policie je klasickou ukázkou, jak „být akční“ a pak nikde nic. Při kontrole, která proběhla až po několika hodinách, ráno, nebylo z hlediska welfare zjištěno žádné pochybení, veškeré doklady taktéž v pořádku. Záminkou pro odebrání bylo to, že obchodník splnil požadavek belgického odběratele a nechal naočkovat proti vzteklině štěňata starší 9 týdnů, přičemž povinné je až po třech měsících.  
 
Státní veterinární správa bude na úrovni orgánů EU takovéto praktiky některých německých orgánů pranýřovat. Pokud je EU založena na zásadě volného obchodu, při splnění předepsaných podmínek, nelze takovýto svévolný postup tolerovat.
 
 Josef Duben, tisk. mluvčí SVSZdroj: www.svs.cz


Další články