cs en de

Ukrajina: europoslanci vyzývají k sankcím EU vůči ruským energetickým společnostem

 EU musí posílit sankce vůči vybraným ruským představitelům a být připravena přijmout hospodářské sankce vůči Rusku, ke kterým je nutno ihned přistoupit, uvedli ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu. Na pozadí násilí cílícímu na destabilizaci východu a jihu Ukrajiny také vyzvali k přijetí opatření proti ruským firmám a jejich pobočkám, zejména v energetickém odvětví, a proti ruským aktivům v EU.

 

Poslanci jsou hluboce znepokojeni rychle se zhoršující situací a krveprolitím na východní a jižní Ukrajině. Důrazně žádají Rusko, aby okamžitě přestalo podporovat násilné separatisty a ozbrojené oddíly, vedené ruskými zvláštními jednotkami. Rusko by také mělo stáhnout své jednotky z východních hranic Ukrajiny, uvádí se v přijatém usnesení.

Ukrajinské orgány mají plné právo na použití všech nutných opatření, včetně práva na sebeobranu, zakotveného v Chartě OSN, zdůrazňují poslanci. Parlament varuje Rusko před zneužitím legitimního práva Ukrajiny na ochranu své územní celistvosti jako záminky k zahájení vojenské invaze v plném rozsahu.

 

Ženevské rozhovory

Poslanci doufají, že čtyřstranná schůzka mezi zástupci EU, USA, Ukrajiny a Ruska v Ženevě přispěje k nalezení diplomatického řešení krize. Zdůrazňují však, že o budoucnosti Ukrajiny mohou rozhodovat pouze ukrajinští občané prostřednictvím demokratického, inkluzivního a transparentního procesu. Text usnesení v zásadě vítá myšlenku uspořádání celonárodního referenda o budoucím statusu a územním uspořádání Ukrajiny, jak je navrhl úřadující prezident Oleksandr Turčynov.

 

Mise OBSE a prezidentské volby

Poslanci vyzývají k rozšíření zvláštní monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která shromažďuje informace o netypické polovojenské aktivitě a provokacích a situaci v oblasti lidských práv na Ukrajině.

Usnesení zdůrazňuje, že na Ukrajině nebyly v poslední době zaznamenány žádné případy útoků, zastrašování ani diskriminace ruských občanů či etnických Rusů, ani příslušníků jiných menšin. Poslanci také požadují vyslání pozorovatelských misí Úřadu OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR), Evropské unie a Evropského parlamentu, které by měly komplexně sledovat prezidentské volby na Ukrajině pořádané dne 25. května 2014. Odmítají rovněž jakékoli vnější tlaky zaměřené na oddálení voleb.

Text usnesení také vítá záměr ukrajinské vlády uspořádat předčasné parlamentní volby.

 

Postup: Nelegislativní usnesení

Odkaz : 20140411IPR43468 
  
Contact  Václav LEBEDA

COMM - PRESS 
Telephone number(+32) 2 28 32971 (BXL)
Telephone number(+33) 3 881 73839 (STR)
Mobile number(+32) 498 98 33 27
foreign-press@europarl.europa.euTwitter@EP_ForeignAff

Plenární zasedání Tisková zpráva - Vnější vztahy − 17-04-2014 - 12:39


Zdroj: www.apic-ak.czDalší články