cs en de

USA opět očekávají rekordní úrodu obilovin

 09.07.2014 10:25Petr Habiger
Petr HabigerUSA opět očekávají rekordní úrodu obilovin
 
Futures kontrakty na pšenici a kukuřici, které se obchodují na burze v Chicagu, spadly na nejnižší cenové úrovně za téměř 4 roky. Příznivé vyhlídky na červencové počasí zvyšují očekávání ohledně sklizně v USA. 
 
Pokles srážek v týdnu končícím 6.7.2014 v částech Iowy a Illinois, které jsou největší americké pěstitelské oblasti kukuřice a sóji, dále zlepšují podmínky pro růst plodin. Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) jsou přibližně tři čtvrtiny úrody kukuřice a sóji v dobrém až výborném stavu. USDA odhaduje, že zmírňující se množství srážek může produkci kukuřice a sóji pomoci k novým rekordním úrovním. Ministerstvo předpokládá, že podzimní sklizeň kukuřice dosáhne celkem 13,935 miliardy bušlů, čímž by se překonala loňská rekordní sklizeň. 
 
Futures kontrakt na kukuřici s dodáním v prosinci klesl na 403 centů za bušl. Jedná se tak o nejnižší úroveň od srpna 2010. Pokles kukuřice byl následovaný poklesem pšenice. Obě plodiny se pohybují podobně, protože jsou vzájemně nahrazovány v krmivech pro dobytek. Pšenice byla tlačena dolů také spekulacemi, že větší globální úroda zvýší světové zásoby a oslabí poptávku po americké pšenici ze strany zahraničních odběratelů. Nejaktivnější futures kontrakt na pšenici s dodáním v září klesl na 556 centů za bušl. To je nejnižší cena od července 2010.
 
Graf č. 1: Denní cena futures kontraktu na kukuřici v USc za bušl (Zdroj: Colosseum, a.s.)


 
Graf č. 2: Denní cena futures kontraktu na pšenici v USc za bušl (Zdroj: Colosseum, a.s.)

 
Ceny kukuřice klesly v loňském roce o 40 procent, když američtí farmáři dosáhli nejvyšší úrody v historii Spojených států. Na počátku letošního roku ceny rostly díky poptávce ze strany výrobců etanolu a zahraničních odběratelů, nicméně lepšící se podnební podmínky tlačí ceny již druhý měsíc dolů. Očekávání rekordní sklizně nutí investory uzavírat nákupní pozice, případně otevírat pozice směrem na pokles. K 1. červenci byl podle zprávy CFTC počet nákupních pozic spekulantů na kukuřici vyšší o 119 284 než počet prodejních pozic. Od 6. května se tak počet nákupních pozic snížil o 57 procent. 
 
Cena sójových bobů klesla na nejnižší úroveň od letošního února. USDA ve své zprávě v týdnu končícím 6.7.2014 uvedlo prognózu, že američtí pěstitelé letos osejí rekordních 84,8 miliónu akrů.
 
Graf č. 3: Denní cena futures kontraktu na sóju v USc za bušl (Zdroj: Colosseum, a.s.)


 
 
 
 
Zdroj: www.colosseum.cz
 
 
Další články