cs en de

Většina komodit ukončila poslední květnový týden v plusu

 30.5.2016

Sklizeň sojových bobů třetího největšího světového vývozce pokračuje dobře, ke konci minulého týdne bylo v Argentině sklizeno 72,1%. Ve srovnání s minulým rokem je sklizeno o 18,2% ploch méně. Podle posledních odhadů bude ztraceno 1.65 Mha ploch sojových bobů. Nicméně odhad produkce v období 2015/16 zůstává 56 Mt, pokud by se dokázalo dosáhnout sklizně o tomto objemu, byla by to druhá největší sklizeň v historii. Ztráty ze zasažených oblastí povodněmi by měli být vykompenzovány vysokými výnosy z klíčových pěstitelských oblastí. Otazník nad jihoamerickou sklizní sojových bobů již několikátý týden v řadě podporuje cenu bobů na burze v Chicagu. Rostou ceny také dalších olejnin, jako například řepka na burze v Paříži, byť pomalejším tempem než ceny sojových bobů.


Podle poslední zprávy Evropské komise monitorující stav plodiny v Evropě bylo počasí za poslední měsíc teplejší, než udává pětiletý průměr. Celkové výnosy pšenice v zemích EU-28 jsou odhadovány na 5.85t / ha, což je o 4,5% více, než udává pětiletý průměr, ale ve srovnání s rokem 2015 (6.02t / ha) je toto číslo nižší. 


Polární proudění vzduchu, díky kterému teploty poklesy pod 0 ° C a které na konci dubna zasáhlo střední Evropu, značnou část Německa a severovýchodní Francii, by nemělo mít zásadní vliv na stav porostů. Poslední odhady týkající se výnosů řepky zůstávají nad pětiletým průměrem 3,29 t/ha, přestože chladné počasí zasáhlo řepku, která byla ve fázi kvetení, a ovlivnilo aktivitu hmyzu při opylování rostlin. 

Ceny komodit a jejich vývoj naleznete zde
 


Další články