cs en de

Významné události minulého týdne

autor: 11.05.2015 Jan Kaška

Týdenní shrnutí

Výkonnost akciových trhů v minulém týdnu byla velmi rozličná dle regionů. Zatímco americké a evropské akciové indexy uzavřely týden veskrze výše (Dow Jones +0.93%, S&P 500 +0.37%, Nasdaq -0.04%, DAX +2.23%, CAC 40 +0.87%, IBEX +0.35%, FTSE MIB +1.16%), asijské indexy naopak korigovaly (Nikkei -0.78%, Hang Seng -1.98%, Shanghai -5.31%).

Akciové trhy jednotlivých regionů v podstatě kopírovaly tři odlišné investiční scénáře:

-          USA se nachází v nejpokročilejší fázi ekonomického cyklu ze všech tří hospodářských regionů, korporátní marže jsou na vrcholu, P/E multiplikátory jsou velmi vysoko a trh se oprávněně bojí zvyšování sazeb;

-          Eurozóna po dlouhém období vysokých reálných úrokových sazeb začíná díky QE oživovat, krátkodobým rizikem pro lokální trhy může být šok z eskalace řecké krize;

-          Asie bojuje se zpomalením čínské ekonomiky a deflačními tlaky, což se lokální centrální banky snaží kompenzovat monetárními stimuly.

 

V uplynulém týdnu toto výše uvedené shrnutí globální ekonomické situace potvrdilo i mnoho příchozích makrodat.

Chris Williamson, hlavní ekonom ve společnosti Markit, která zpracovává PMI data, řekl, že průzkumy mezi nákupčími manažery ukazují na zastavení deflačních tlaků napříč Eurozónou a rovněž na nejsilnější nabírání zaměstnanců ve výrobních podnicích od poloviny roku 2011. Podobně optimistický tón ve své poslední zprávě přinesla i Evropská komise, když zvýšila odhad růstu letošního reálného HDP pro Eurozónu na 1.5%.

Tomuto oživení se nelze příliš divit, všechny faktory hrají dnes pro cyklické oživení v Eurozóně. Euro je rekordně levné, náklady na dovoz energetických surovin poklesly, optimismus mezi spotřebiteli i podnikateli roste, banky snižují ceny úvěrů a vlády mají velkou část fiskálních škrtů již za sebou.

Oživení ekonomického růstu je jedním z důvodů, který stojí za aktuálními prudkými pohyby na 10-ti letých úrokových mírách. Pokud v Evropě rostou inflační očekávání i očekávání růstu reálného HDP, pak se nelze divit, že dluhopisoví investoři začali při výnosech německých 10ti letých bondů na úrovni 0.05% stávkovat. Short vládních dluhopisů zůstal i v minulém týdne „trade de jour“ a výnosy německých dluhopisů se vyšplhaly až na 77bps. Tuto úroveň ovšem neudržely a týden zakončily na úrovni 55bps. Společně s výprodejem německých vládních dluhopisů si prošel v rámci týdne prudkou korekcí i německý DAX.

zdroj: www.colosseum.cz


Další články