cs en de

WASDE report k 10.12.2014

 
Americké ministerstvo zemědělství dnes zveřejnilo nejnovější světové odhady nabídek a poptávek. Největší změnou v prognózách z minulého měsíce byl nejen vyšší odhad globální produkce pšenice, kukuřice a sóji. 

Díky již zveřejněné zprávě o vyšší produkci pšenice v Kanadě, není velkým překvapením aktuální odhad čítající 722,18 mil.tun, který je o 2,3 m tun více než předchozí měsíc. Vzhledem k tomu, že růst globální produkce pšenice není kompenzován zvýšenou poptávkou, celosvětová spotřeba se klesá a světové zásoby rostou (navýšení o 2Mt na 194,9 Mt).

Také čísla informující o globální produkci kukuřice ukazují navýšení o 1,26 Mt (celkových 991,58 Mt). Odhad vyšší produkce v EU a Číně, kompenzuje nižší odhady z Argentiny. V EU by produkce měla dosáhnout 73,59 Mt ( což je o 14,6 % více než v loňském roce). Prognózy počítají s vyšším použitím kukuřice v krmivech pro zvířata, to však nestačí k tomu, aby čísla informující o končených světových zásobách meziměsíčně poklesly, naopak report informuje o navýšení 0,7 Mt. 

Přestože odhady klíčových výrobců sojových bobů (USA, Brazílie a Argentina) zůstaly beze změny, počasí přeje plodinám, které se pěstují v Paraguaji a Kanadě. Svižné tempo vývozů amerických pěstitelů sóji v této sezóně, zvyšuje čísla týkající se globální spotřeby  (o 0,25 mt na 286,07 Mt). Současné odhady týkající se amerických vývozu udávají 47,9 Mt (pro listopad to bylo 46,81 Mt). Globální zásoby sojových bobů jsou podle předpovědi sice níže o 0,41Mt, ovšem oproti číslům z loňského roku je to o 35% více.Report WASDE k dispozici
zde


Zdroj: www.colosseum.cz

Další články