cs en de

Zemědělské komodity zakončily týden v červených číslech

 23.4.2018

Ceny olejnin během minulého týdne opět klesaly. Sojové boby na burze v Chicagu poklesly na dvoutýdenní minimum. Také řepka na burze MATIF se ocitla pod tlakem a klesala kvůli neoficiálním zprávám o nižší poptávce ze strany evropských zpracovatelů a vyšší konkurencí způsobenou dovozci bionafty. 
K růstu ceny nepomohla ani zpráva OilWorl, podle které by celosvětová produkce sojových bobů v sezóně 2017/18 měla být nižší o 10 mil tun a dosáhnout 338 mil. tun. Nižší odhad do značné míry ovlivnila očekávaná nižší úroda v Argentině, jež by měla poklesnout na devítileté minimum 37 mil. tun. 

Poslední zpráva Evropské komise upozorňovala na vlhké počasí, kvůli kterému došlo ke zpomalení výsadby jarních a letních plodin na většině evropského území. Zároveň ale také upozornila, že je stále dostatek času na dokončení osevů bez výrazného dopadu na celkové výnosy. Ve Velké Británii a Francii nadprůměrné množství srážek během března způsobilo výrazné zpoždění výsadby jarního ječmen, nicméně kvůli lepším povětrnostním podmínkám během dubna by měl být výsev dokončen. 
Na území střední a východní Evropy chladné počasí na konci března mohlo negativně ovlivnit růst a vývoj zimních plodin. Do jaké míry počasí fakticky ovlivnilo plodiny na celém evropském kontinentu a do jaké míry ovlivní na konečné výnosy, budou trhy sledovat také během několika dalších měsíců. 
 


Další články