cs en de

Žně v Německu: Významné snížení výnosů kukuřice

Sklizeň obilí v Německu podle nejnovější prognózy výrazně klesne od meziročního průměru. Velké obavy přináší hlavně kukuřice.
Jižní a západní část Německa je se sklizní obilovin téměř hotova. Zbytek země se však také s velkou rychlostí blíží do cílové rovinky. Německý spolek Raiffeisenverband odhaduje množství sklizených obilovin na 47,3 miliónů tun.

U řepky sdružení očekává sklizeň okolo 4,9 miliónů tun. Toto množství je průměrem každoroční sklizně. I obsah oleje splňuje meziroční průměr.

Sklizeň kukuřice však v letošním roce není nijak závratná, spíše naopak. Úroda klesla asi o 24% meziročního průměru. Velkou zásluhu na nízké úrodě kukuřice má sucho a horko.

Průměrná roční sklizeň kukuřice je něco kolem 5,1 miliónu tun, letos se množství pohybuje sotva kolem 3,9 miliónů tun. Jde tedy o velmi vysoký úpadek úrody této obiloviny. Německo tudíž očekává velmi vysoké ztráty.

Ječmen a pšenice však předčily očekávání jak z kvantitativního hlediska, tak kvalitativního. Množství sklizně pšenice spolek Raiffeisenverband očekává dokonce vyšší, než v předchozím roce. Německo si proto stále udrží svoji vysokou pozici na příčce předních světových vývozců. Velkým konkurentem Německa se v tomto roce stala Francie. Odborníci očekávají, že Francie se bude čím dál více tlačit na světový trh s pšenicí.

Pozitivní odhad sklizně se vztahuje také na žito a ječmen. Předpověď sklizně ječmene ozimého činí 9 miliónů tun, ječmene jarního 2 milióny tun a sklizni žita je předpovězeno kolem 3,3 miliónů tun.

autor: Linda Honsová

zdroj: www.agrarheute.com 


Další články