cs en de

Budou moci členské země zakázat pěstování GMO?

 V úterý 11. listopadu hlasují členové Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin o svém doporučení pro plénum Evropského parlamentu k tomu, jestli by členské země měly mít možnost omezit či zakázat pěstování geneticky modifikovaných organismů na svém území. Hlasování můžete sledovat živě od 9:00. O tématu se dozvíte víc z rozhovoru EuroparlTV s belgickou poslankyní ze skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Frédérique Ries, která je zpravodajkou k tomuto návrhu.
 
Legislativní práce začaly už v červenci 2010. Rada EU, ve které jsou zastoupeny vlády členských zemí na úrovni ministrů, zveřejnila svůj nejnovější postoj k letos v červenci. Tím se tento kontroverzní a velmi složitý návrh vrátil zpátky do Evropského parlamentu.
 
Na tahu je teď Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, jehož členové v úterý ráno hlasují o návrhu postoje Parlamentu. Doporučení přijatá výborem pak projedná celý Evropský parlament na jednom ze svých plenárních zasedání.
 
Přečtěte si i další zprávy z Evropského parlamentu.
 
"Je to směrnice, která dává státům možnost zakázat pěstování GMO. (Evropská) komise, která tento text navrhla, nemluvila o směrnici, která povoluje pěstování," vysvětluje parlamentní zpravodajka pro tento návrh Frédérique Ries.
 
Zpráva, kterou Výbor pro životní prostředí připravuje, je podle ní "odrazem mnoha obav výboru".
 
Pro možnost zakázat v jednotlivých zemích pěstování GMO schválených na unijní úrovni je v současném návrhu "řada přesně vymezených důvodů a kritérií, jako je využívání půdy, biologická rozmanitost, odolnost vůči pesticidům, a ty jsou mnohem lépe formulované, mnohem přesnější, než příliš vágní znění Komise 'veškeré další důvody – ostatní'," objasňuje zpravodajka.
 
Hlasování Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin můžete sledovat v přímém přenosu v úterý 11. listopadu od 9:30.
 
 
Zdroj: www.europars.europa.eu


Další články