cs en de

Ceny komodit na evropských trzích rostly

 2.7.2018

Zprávy o nepříznivých pěstitelských podmínkách a jejich dopadu na úrodu na evropském kontinentu podporovaly v 26. týdnu růst ceny olejniny a obilovin na evropských burzách. 

Evropská komise snížila svůj odhad produkce měkké pšenice v EU na aktuální 136,2 mil tun. Jedná se o nejnižší odhad za posledních pět let (v roce 2013 produkce dosáhla 137,6 mil. tun). Podobně tomu bylo také u ječmene. Oproti květnovému odhadu je aktuální odhad nižší o 2,6 mil. tun a podle  součastného odhadu by měla produkce dosáhnout 58,4 mil. tun a jednalo by se o nejnižší úrodu od roku 2012. 

Na trhu s olejninami jsme mohli v uplynulém týdnu sledovat úplně odlišné trendy v pohybu cen. Zatímco ceny sojových bobů v Chicagu klesaly kvůli obchodnímu napětí mezi USA a Činou, tak cena řepky na burze v Paříži již druhý týden po sobě. Cena rostla kvůli pokračujícím obavám souvisejícím se špatným počasím a jeho dopadu na výsledek letošních žní. Podobně jako tomu bylo u obilovin, Evropská komise v minulém týdnu snížila odhad evropské produkce řepky z 21,6 mil. tun na aktuálních 20,8 mil. tun. Ve srovnání s loňským rokem 2017 je toto číslo nižší o 1,2 mil. tun.
 


Další články