cs en de

Ceny obiloviny během minulého týdne vzrosty

 6.3.2018
 
Na trhu s obilovinami během minulého týdne rostly ceny. Ceny na burzách v Londýně a Paříži ovlivňovaly obavy z toho, jak velké škody napáchají mrazy, které na Evropu udeřily. Kvůli dosavadnímu mírnému počasí, které panovalo na většině evropského území, se dostatečně zimní obiloviny neaklimatizovali na nízké teploty, a proto hrozí, že převážně ve Velké Británii, Francii, Španělsku a Itálii silné mrazy (více jak -12°C) poškodí plodiny. 

Porosty v USA a Argentině také čelí nepříznivým povětrnostním podmínkám. Kvůli v suchu v klíčových amerických pěstitelských oblastech poklesla během února kvalita porostů. Například v Kansasu, největším pěstitelské oblasti, bylo pouze 12% plodin hodnoceno jako v dobrém nebo vynikajícím stavu, pro srovnání v loňském roce bylo 43 % plodin hodnoceno jako vynikající, nebo dobrých. 

Počasí je tedy v tuto chvíli hlavním hnacím motorem ovlivňující cenu obilovin na burzách s komoditami. Pokud sucho v USA a Argentině bude pokračovat, nadále proste hodnota futures na burze v Chicagu, zde cena nové plodiny (prosinec 2018) v minulém týdnu zaznamenala velký nárůst. Lze také očekávat, že rostoucí americké ceny spolu s mrazy z východu, které zasáhly Evropu, budou podporou pro růst cen na evropských trzích. 

Vývoj ceny potravinářské pšenice kotované na 
NYSE Liffe Paris zde
Vývoj ceny krmné pšenice kotované London Liffe zde
autor: www.agroserver.cz

 


Další články