cs en de

Crop monitoring v Evropě

Předpověď výnosu jarních a letních plodin v zemích Evropské unie klesá. Můžeme tak vyčíst z postupných, po sobě jdoucích přehledů zpráv. Ve velkých částech Evropy se stále drží nadprůměrně horké a suché dny. Nejvíce je postižena kukuřice a slunečnice. Sklizeň ozimých obilovin se mírně zlepšila díky příznivým povětrnostním podmínkám v severní části Evropy. Celkově je však letošní sklizeň nižší pouze o 10% ve srovnání s minulým rokem. Ve srovnání pětiletého průměru úroda klesla pouze o 1%.

Velká území Evropy byly negativně ovlivněny vysokými teplotami a příliš dlouhým suchem. Letní plodiny nejvíce utrpěly v těchto podmínkách ve fázi tvorby zrna, srážek jsme se však na většině území Evropy nedočkali. Jižní Španělsko stále trápí vysoká vlna veder, tudíž je vývoj plodin dále negativně ovlivňován. Podobná situace se odehrává i v Itálii, kterou postihlo vedro začátkem srpna.

Teplotní záznamy zaznamenaly kriticky nízkou úroveň vlhkosti půdy, které vedly ke špatné situaci ve východní Francii a jižním Německu. Sucho ovlivnilo tvorbu zrna i v České Republice, severním Rakousku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Nicméně, nedávný déšť vedl k obnově plodin na těchto území.


Obrázek Evropy značí území, ve kterých vedro ovlivnilo tvorbu zrnaTabulka - srovnání výnosů plodin v meziročním průměru
autor: Linda Honsová
zdroj: www.ec.europa.eu


Další články