cs en de

Dění na trhu s komoditami v 10.týdnu

 15.3.2016

Uplynulý týden zakončily zemědělské komodity sledované v našem reportu se ziskem, stalo se tak poprvé od začátku roku (report dostupný zde ). Cenu komodit částečně ovlivnila také stoupající cena ropy Brent, která se v tuto chvíli pohybuje na úrovni 40 USD za barel. Za mírným nárůstem stoji klesající celosvětová produkce. Kromě zemí, které jsou členy OPEC, tedy Saúdské Arábie, Ruska, Kataru a Venezuely, omezili svoji produkci také Spojené státy. K poklesu přispěly také technické problémy, které komplikovaly těžbou v Nigérii a Iráku a také fakt, že návrat Iránu na trh s ropou nebyl tak dramatický, jak se předpokládalo.

Palmový olej

Podle analytiků hovořících na konferenci v Malajsii by celosvětová produkce palmového oleje měla v roce 2016 poklesnout, což by mělo být poprvé za posledních 18 let. Jak velký tento pokles bude, tak v tom se analytici ve svých odhadech neshodli, nicméně všichni jsou za jedno, kvůli vlivu El Niňo a nedostatku srážek v klíčových pěstitelských oblastech, Indonesii a Malaysii, dojde prvnímu meziročnímu poklesu produkce od roku 1998. Pokles produkce palmového oleje by mohla mít za následek zvýšenou poptávku po konkurenčních rostlinných olejích včetně sojového a řepkového oleje.  

WASDE

Začátkem týden USDA zveřejnilo informace týkající odhadů celosvětové nabídky a poptávky. Podle nejnovějších údajů by celosvětová produkce pšenice měla dosáhnout 732 mil. tun. Ve srovnání s předchozím měsícem se jedná o pokles 3,5 mil. tun. Nižší produkci v Austrálii ( - 1,5 mil. tun ) a v Indii (-2,4 mil. tun) jen částečně kompenzují pozitivní čísla pro EU ( +0,5 mil tun). 

Celosvětová produkce olejnin pro období 2015/16 byla také redukována. Aktuální odhad činí 526,9 mil tun. Sojové boby zaznamenaly meziměsíční pokles o 0,3 mil. tun. Celosvětové produkce sojových bobů by měla dosáhnout 320,21 mil tun, z toho 106,93 mil tun čítá produkce v USA, a 213,27 mil. tun ostatních státech. Odhady produkce pro Argentinu (58,5 mil. tun) a Brazílii (100 mil. tun) zůstaly beze změny. 
 


Další články