cs en de

Dobré ukrajinské výhlídky na vývoz pšenice a ječmene v roce 2018/19

 9.3.2018

Podle UkrAgroConsult by měla být sklizeň pšenice a ječmene v roce 2018 na Ukrajině vyšší, což by mohlo v příští sezóně potenciálně podpořit také exporty těchto komodit ze země.

Ukrajinské obiloviny jsou díky mírné zimě v "nejlepší kondici za poslední čtyři roky" (zdroj: UkrAgroConsult). Produkce pšenice by tak podle posledního odhadu v sezóně 2018/19 měla dosáhnout 26,3 milionů tun (meziroční nárůst o 1%). Agentura UkrAgroConsult také předpokládá, že tím pádem by mohly vzrůst vývozy pšenice ze země o 0,5 milionu tun a měly by dosahovat 17 milionů tun. Co se týč produkce ukrajinského ječmene, tak by měla být také vyšší a mohla by dosáhnout 8,7Mt (meziroční narůst o 5%) a stejně tak vývozy ječmene by měli stoupnout o 0,5 mil. tun a dosáhnout 5 mil. tun. 

Ukrajina by se měla podle USDA v roce 2017/18 stát pátým největším vývozcem pšenice na světě a čtvrtým největším exportérem ječmene. V této sezóně poptávka po ukrajinské pšenici byla stálá a UkrAgroConsult odhaduje, že země má zhruba 3,5 milionu tun pšenice, kterou chce ještě v této sezóně exportovat. EU čelí silné konkurenci z Černomořské oblasti, a pokud se aktuální prognózy pro ukrajinskou plodinu vyplní, bude tento problém pokračovat také v roce 2018/19.
 
autor: Eva Bruzlová


Další články