cs en de

Evropané tankují 2,5x dražší benzín než Američané

 11.12.2014
autor: Petr Habiger


Ropa Brent na burze Intercontinental Exchange za letošní rok klesla již o 40 procent. Cena se díky tomu dostala pod 65 dolarů za barel, což je minimum z roku 2009. Za tímto poklesem stojí obrovský přebytek produkce nad spotřebou. Kartel OPEC nepřistoupil v listopadu k redukci těžební kvóty, zároveň Libye v té době spustila těžbu na svém největším těžebním poli a produkce Spojených států vzrostla těsně nad hranici 9 milionů barelů za den. OPEC snížil svůj odhad spotřeby ropy a ropné zásoby v USA jsou na nejvyšší sezonní úrovni od roku 1982.
 
Pro řidiče v Evropě je však změna ceny benzínu menší než změna ceny ropy na burze. Je to dáno především daňovou strukturou, jejíž největší složka se vztahuje k pevně dané dani za litr paliva. Například spotřební daň z benzínu je v ČR stanovena na 12,84 Kč za litr. Díky daním je tak v Evropě benzín dražší oproti USA průměrně o 1 euro na litr a v průměru dosahuje cena 1,4 eura za litr.
 
Graf č. 1: Průměrná cena ropy a benzínu v eurech za litr (Zdroj Bloomberg)
 

 
Cena benzínu před zdaněním klesla evropským řidičům od začátku roku průměrně o 18,5 procenta, nicméně po zdanění je to pouhých 9,4 procenta. Motoristé v USA jsou na tom o poznání lépe. Zde průměrná cena benzínu po zdanění činí 0,6 eura za litr a od začátku roku zlevnil téměř o 20 procent.
 
Graf č. 2: Procentuální změna ceny ropy a ceny benzínu převedena na euro za litr od počátku roku (Zdroj: Colosseum, Bloomberg)


 
 
Zdroj: www.colosseum.cz


Další články