cs en de

Kamzíkům se v Tatrách daří, stavy se drží blízko maxim

 12.11.2015
autor: Silvarium
Kamzíkům v Tatrách se daří. Stavy těchto sudokopytníků na slovenské a polské straně pohoří během podzimního sčítání dosáhly 1345 kusů, drží se tak blízko dlouhodobých maxim. Vyplývá to z informací, které zveřejnil slovenský podnik Státní lesy Tatranského národního parku.
 
Na slovenské straně Tater, které jsou nejvyšším pohořím v zemi, zoologové, ochranáři a lesníci napočítali 1090 kamzíků. Dalších 255 kamzíků bylo v polské části Tater. Nejpočetnější stáda dlouhodobě žijí v Belianských Tatrách, které jsou pro turisty z větší části uzavřeny.
 
"Ačkoliv letošní stav není rekordní, potěšující je zejména z pohledu nově narozených mláďat," uvedl zoolog Jozef Hybler. Sčítací komisaři zjistili v terénu 124 mláďat.
 
Před rokem žilo podle sčítání v slovenské a polské časti Tater 1389 kamzíků, z toho bylo 128 mláďat.
 
Během 57leté historie sledování kamzičí populace v Tatrách žilo nejméně těchto zvířat v pohoří v závěru 90. let minulého století. Jejich stavy tehdy klesly pod hranici 300 kusů. K následnému zvýšení jejich počtu pomohlo také přikrmování během zimních měsíců. I kvůli ochraně těchto zvířat jsou na slovenské straně Tater v období od listopadu do poloviny června pro veřejnost uzavřeny zhruba čtyři desítky značených turistických stezek ve vysokohorském terénu.
 
 
Zdroj: www.agris.cz
 


Další články