cs en de

Komodity jsou nejlevnější od roku 2009

 21.01.2015
autor: Petr Habiger

Se zpomalující ekonomikou Evropy a Číny se investoři odklonily od komodit nejvíce za posledních šest let a ceny základních surovin prudce propadly.
 
Graf č. 1: Vývoj komoditního indexu agentury Bloomberg (BCOM) v bodech (Zdroj: Bloomberg)
 
Z kovů si nejhůře v komoditním indexu agentury Bloomberg vedla měď, která za poslední rok oslabila o 23 procent. Cena mědi je ve velké míře spojena s průmyslovým vývojem v Číně, a ta je jejím celosvětově největším spotřebitelem. Ve zmíněném indexu činí váha mědi 7,13 procenta. Čínský hrubý domácí produkt v uplynulém roce dosáhl růstu 7,4 procenta, a překonal tak tempo růstu z roku 2013. Pro rok 2016 očekává Mezinárodní měnový fond (MMF) tempo růstu čínského HDP o velikosti 6,3 procenta. Pro trhy však byl údaj zklamáním, jelikož byl nižší než ekonomové očekávali.
 
Nejsilněji je v indexu zastoupeno zlato, jehož podíl je 12,53 procenta. Kov zaznamenal ve třetím lednovém týdnu největší růst za uplynulých 18 měsíců a to především kvůli dění na evropském měnovém trhu. K největšímu růstu došlo 15. ledna, kdy po krocích Švýcarské centrální banky posílil frank o cca 30 %. Nepřesvědčivá ekonomická situace v Evropě dává vzniknout spekulacím o možném dalším stimulu ECB. Stejně tak by mohla nízká inflace a nepříznivý vývoj v zahraničí přesvědčit americký Fed o oddálení případného zvýšení úrokových sazeb.
 
Graf č. 2: Komodity a jejich procentuální váha v komoditním indexu agentury Bloomberg (BCOM), (Zdroj: Bloomberg)
 

 
Vůbec největší pokles mezi komoditami v daném indexu zaznamenala ropa Brent a WTI. Od začátku loňského roku do současnosti tvoří jejich oslabení již 55 a 51 procent. Na vině je nekončící nárůst produkce v USA, Rusku a nově i Iráku a obavy o ekonomický vývoj v Evropě, Číně a Rusku.
 
Výrazně zlevnil i zemní plyn, který v indexu dosahuje 9,39 procenta. Jeho cena se propadla až k úrovni 2,831 MMBtu, což je nejníže za více než dva roky. Vinou je zde opět nadměrná produkce, ale také mírnější zima v USA, která znamená snížení poptávky plynu na vytápění. Pokud nenastanou náhlé výkyvy v počasí, je pravděpodobné, že se cena zemního plynu udrží blízko současných úrovní. V létě, kdy dochází k výraznějšímu oslabení poptávky, může cena nadále mírně klesat. Současné ceny plynu zřejmě pozmění energetický trh ve Velké Británii. Společnost RWE AG plánuje v svých pěti britských uhelných elektrárnách nahradit uhlí zemním plynem.
 
Poslední komoditou v indexu agentury Bloomberg, jejíž váha je nad 7 procenty, je kukuřice s podílem 7,06 procenta. Její oslabení od začátku roku 2014 do dnešních dnů je více než 7 procent. I v tomto případě sehrály důležitou roli klimatické podmínky ve Spojených státech, které mají pozitivní vliv na zimní výsadbu. Cenu pak v loňském roce také stlačila dolů historicky rekordní celosvětová sklizeň, která na konci října vzrostla na 990,7 milionu tun.
 
Graf č. 3: Vývoj celosvětové produkce kukuřice v tisících tunách (Zdroj: Bloomberg)
 
Zdroj: www.colosseum.cz


Další články