cs en de

Monitoring plodin v Evropě

Předpověď úrody většiny plodin ve všech 28 zemí Evropské unie se ve srovnání posledních měsíců značně snížila. Předpověď pro zimní obiloviny jsou průměrně stejné, jako za období posledních pěti let. Celkový odhad výnosu všech obilovin v porovnání posledních pěti let klesla. Asi nejvíce klesl výnos kukuřice na zrno.

Velmi dlouhé a intenzivní vlny veder v červenci velmi ovlivnili velké oblasti orné půdy v severní Itálii, Francii, Německa, Rakouska, Maďarska a samozřejmě i České Republiky. Teplota přesahovala 35°C, na některých místech dosahovala dokonce 40° Celsia. Pro většinu plodin to byl velký zásah, protože nedostatek vlhkosti neumožňuje správné a plnohodnotné dozrání plodiny. Největší škody zavinilo sucho především Ve Španělsku, Bělorusku a na Ukrajině, kde byl nedostatek zavlažovacích zařízení. Sucho postihlo nečekaně i Velkou Británii. Katastrofální situaci zažívají ve Francii, kde se dočkaly posledního deště někdy na konci června.

Naopak přebytek srážek bychom našli v severní Evropě, hlavně ve Finsku. Překvapivě dostatek srážek se vyskytuje i v oblasti severního Turecka, kdy srážky mají blahodárný účinek hlavně na letní obiloviny.

celý článek nalezne zde: crop monitoring


zdroj: www.europa.eu
 


Další články