cs en de

Pohledem analytičky: Zaplaví Íránská ropa trhy?

autor: 16.7.2015 Eva Mahdalová

Cena ropy Brent se dostala pod tlak díky tomu, že Írán a šest světových mocností uzavřeli konečnou dohodu o íránském jaderném programu. Politici dosáhli dohody, která má za následek zrušení zbrojního embarga OSN. Írán má 158 miliard barelů ropných zásob, ale vývoz jeho ropy byl do značné míry zablokován v důsledku sankcí proti Íránu. Írán odhaduje, že by mohl po zrušení sankcí zvýšit produkci ropy až o 500 000 barelů denně během jednoho měsíce.

Důležitá informace je, že se vše okamžitě nestane, protože USA a EU nezruší sankce proti Íránu až do roku 2016.

IEA odhaduje, že Írán bude schopen zvýšit svoji produkci ropy ze současných 2,8 milionu barelů denně na zhruba 3,5 milionu barelů denně a to během několika měsíců od zrušení sankcí.

Ministr ropného průmyslu Bijan Namdar Zangeneh uvedl, že Írán má v plánu obsadit zpět své dřívější 2. místo světového vývozce ropy hned za Saúdskou Arábii (v současné době patří druhé místo Rusku). Pokud Írán rozjede svoji produkci ropy v příštích letech, bez pochyby to bude mít za následek zvýšený tlak na pokles světových cen ropy a to by mohlo znamenat pro Spojené státy velký problém.

Graf: Měsíční export ropy z Íránu v milionech barelech denně (zdroj: EIA)

 zdroj: www.colosseum.cz


Další články