cs en de

Rajendra Pachauri o změně klimatu: "Teď už opravdu musíme něco dělat."

 Naše planeta by se mohla do roku 2100 ohřát až o 4,8 °C a hladina moře by mohla stoupnout až o 82 centimetrů, uvádí se v 5. hodnotící zprávě, kterou v neděli vydal Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC). Panel získal v roce 2007 Nobelovu cenu za mír. 4. listopadu představil poslancům výsledky zprávy předseda IPCC Dr. Rajendra Pachauri, který nám před svým vystoupením poskytl rozhovor. Konferenci uspořádalo parlamentní oddělení pro vyhodnocování vědeckých a technologických možností STOA.
 
Jak může Evropský parlament podpořit nový pakt o klimatu, která se bude připravovat v průběhu prosincové konference o klimatu v Limě a pak příští rok v Paříži?
 
Doufám, že se Evropský parlament a ostatní strany v EU podívají na vědecké závěry zprávy a upozorní na ně ty, kteří mají rozhodovací pravomoci. To by velmi pomohlo a přidalo ambice.
 
Existují dlouhotrvající rozdíly mezi rozvíjejícími se zeměmi a vyspělými zeměmi v názoru na to, jak by měla být sdílena odpovědnost za snižování emisí. Existuje nějaké řešení?
 
To je přesně ten důvod, proč jednání trvají už tak dlouho. Myslím si, že si každý z nás musíme uvědomit, že jsme obyvateli planety Země, a že dopadům změn klimatu se nevyhneme.
 
Evropská unie je hráčem, který má velký vliv. Zdá se, že to nejlepší, co může udělat, je jít příkladem zbytku světa. Pokud lze zajistit, aby bylo hodně vašich řešení realizováno, aby se ukázalo, že jsou proveditelná a nenaruší při tom ekonomiku, myslím, že by to bylo velmi silné poselství.
 
  • Přečtěte si i další zprávy z Evropského parlamentu. 
Co říkáte těm, kteří nevěří, že lidská činnost ovlivňuje změny klimatu?
 
V tomto světě má každý právo mít svůj vlastní názor, ale vědecké stanovisko má nyní ohromnou váhu. Řekli jsme opravdu jasně, že většina oteplování, ke kterému došlo od poloviny minulého století, je velmi pravděpodobně způsobena lidskou činností. Když říkáme velmi pravděpodobně, myslíme tím více než 95% pravděpodobnost.
 
Myslím si, že tohle by mělo skutečně přesvědčit lidi o tom, že změny klimatu a jejich příčiny jsou vědecky podložené. Doufám, že to lidé přijmou, a něco s tím udělají. Teď už opravdu musíme něco dělat.
 
 
Konference smluvních stran (COP) se bude konat 1.-12. prosince v peruánské Limě. Výbor pro životní prostředí přijal 5. listopadu návrh usnesení o Konferenci OSN o změně klimatu.
 
 
Zdroj: europarl.europa.eu
 


Další články