cs en de

Situace na trhu s olejninami

25.4.2016

Předposlední dubnový týden zakončily komodity se ziskem, nejvíce na hodnotě získaly olejniny, jejichž cena rostla především kvůli záplavám v Argentině. 

V reportu z předchozího týdne jsme informovali o deštivém počasí v Argentině. V tuto chvíli se začínají sčítat škody. Záplavy, spojené s jevem El Nino, by měly poškodit téměř 4 milionů tun sojových bobů v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Podle odborníků je poničeno 5% zasetých plodin.
 
Deště sužují Argentinu od začátku dubna. Těžké lijáky postihly provincie Santa Fe, Córdoba a Buenos Aires y Entre Ríos. V severovýchodním pásu je v tuto chvíli sklizeno 14% úrody (ve srovnání s loňským rokem bylo touto dobou sklizeno 33%) a rostou obavy týkající se kvality doposud nesklizených plodin. Záplavy komplikují také tamní dopravu, na začátku minulého týdne dorazilo do klíčového zemědělského přístavu Rozario pouhých 612 nákladních automobilu (stejný den loňského roku to bylo 4 273 nákladních automobilů).  

Graf: cena argentinských sojových bobů Rotterdam
V uplynulém týdnu agentura Statistics Canada zveřejnila výsledky průzkumu zaměřeného na plánované výsevy v Kanadě. Zpráva způsobila na trhu s komoditami rozruch a překvapení, neboť osetých ploch s řepkou by mělo být o 4% méně než v roce 2015 (aktuálně 7,8 mil. ha). Informace o nižších výsadbách řepky v Kanadě, která je jedním z největších vývozců těchto olejnatých semen, sice podpořila ceny komodit, ale je třeba poznamenat, že se jedná o informace plánovaných osevů z března, nicméně ode dneška do května, kdy výsadby probíhají, se toho může ještě hodně změnit. 
 


Další články